تبلیغات
روزنوشت بیکاری ... بهترین شغل دنیا بیکاریست ...بیکاران 2010 - مختار
شنبه یکم مرداد 1390  ساعت 04 و 01 دقیقه و 55 ثانیه
توسط: رضا الف

چندیست سریال مختار نامه بر خلاف نقاشیهای قهوه خانه ای در حال اجرا در تلویزیون است. آنچه در نقاشیهای قدیمی بارها دیده بودم حاکی از این امر بود که شمر و یزید و خولی و هرمله و بقیه کسانی که در حادثه کربلا نقش داشته اند میگیرند و البته طبق همان نقاشیها در محیطی خاص که همگان به نظاره ایستاده اند اقدام به مجازات عاملین شهادت امام حسین و یارانش میکنند.

یکی را در آب جوش میاندازند و دیگری را دوشقه میکنند. آنها که جرمشان سنگینتر بوده بدتر کیفر میکنند و آنان که جرم کمتری داشته اند مثلا دار میزنند.

اما قطع کردن سر و دیگهای جوشان و شکنجه و مجازات که البته در آن دوران امری معمول بوده ( مانند کاری که آغا محمدخان قاجار با ملت کرمان کرد ) جزئی از همه آن چیزی بوده که مختار ثقفی انجام داده و البته ایشان چون امام معصوم نبوده به روش خودش با عاملین شهادت شهدای کربلا عمل نموده است. اما در سریال مختار نامه برخی ازین موارد را به خیالبافی و رویاهای آقا مختار منسوب کرده که احتمالا دلایلی بر آن داشته اند. مانند اینکه دین را به خشونت متهم نکنند. یا شاید چیزی در همین حدود باعث شده که تاریخ را دگرگون جلوه دهند یا بنمایش دراورند.

از سوی دیگر اسامی بانوانی ست که در این سریال ایفای نقش میکنند. تا بحال به اسامی آنها توجه نموده اید؟ نام کلیه این خانمها چنین است :

جاریه " ماریه " دنبه " ذنبه ... !!! آیا در بین عرب اسامی دیگری برای خانمها وجود ندارد؟ یا اینکه باعث وهن قیام مختارخان میشود اگر اسامی واقعی نوشته میشد ؟ یا در صورت نبود اسامی واقعی از اسامی زنان عرب استفاده میشد. همه خانمها جاریه و ماریه و دنبه ذنبه نام نهاده شده اند ... عجیبه والا .

جنگهایشان هم  که اصلا به جنگیدن مشابهت ندارد. فیلم های هالیوود با سیماوود فرقشان بطور اساسی همین است. فیلمهای هالیوود را برای جنگیدن نگاه میکنیم چون روی آن کار شده ولی فیلمهایی که سیماوود میسازد جنگهایشان همچون زمان پخش آگهی تجاری فرصت خوبیست برای اینکه یکی به دستشویی برود ... دیگری پشت نوبت دستشویی بماند ...اندیگری تخمه و آجیل و میوه بیاورد تا پای فیلم بیکار نمانیم.

ضمنا حاج آقا مختار چون امام معصوم نبوده هیچ دلیلی ندارد که در این سریال مرتکب هیچ اشتباهی نشود و او را کاملا صحیح العمل بدانیم.

موسیقی متن فیلم با شرایط حماسی فیلم همخوانی ندارد و بیشتر نوحه سرایی را بذهن متبادر میکند.البته همه اینها در کنار بازی زیبای ابوالفضل پور عرب در نقش مختار و سپس سایر بازیگران بنام و سرشناس فیلم که آنرا بسیار جذاب و دیدنی کرده اند نه که به چشم نیاید ... بلکه قابل اغماض است . همچون بازی جذاب ژاله علو در نقش دنبه یا ذنبه که مادر مختار است و همچون همیشه ( مثل روزی روزگاری ) و غیره تصویر یک زنان مقاوم و ایستاده در برابر همه ناملایمات را به خوبی ایفا مینماید که خود جای تشکر دارد.

از بس زنان خانواده و فامیل و آشنا سریالها یا فیلمهای ایرانی را میبینند و زبانشان دومتر جلو آمده ...شاید با دیدن این حضرت زنبه غیرت و شهامت را نیز بیاموزند و اندکی زبان در کام گیرند. ها والا ؟؟؟؟ آره والا ...!!!

بقیه اش یادم نیست که شاید دفعه دیگر نوشتمش. یا حق.....


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar-20.com رفتن به بالای صفحه